Карієс

Карієс

Що таке карієс? Це знайоме кожному захворювання в стоматології характеризирує демінералізацією і розм’якшення верхніх тканин зуба – емалі та дентину, з подальшим утворенням темних порожнин в них. Якщо своєчасне лікування відсутнє, то можливі складні наслідки – запалення ясен і кореня, і навіть повне руйнування зуба.

Причини

Причиною виникнення карієсу є дія патогенних мікроорганізмів. Їжа, під дією ферментів слини і мікроорганізмів, які потрапляють в ротову порожнину з нею, починає розщеплюватися і утворює різні органічні кислоти, серед яких молочна, що має руйнівну дію на тканини зуба.

Звичайно, все це виникає на тлі сприятливому для розвитку запалення – недостатня гігієна ротової порожнини, неправильне харчування, генетична схильність, фізіологічні особливості організму, шкідливі звички, деякі захворювання, неправильний прийом медичних препаратів, які порушують мікрофлору порожнини рота.

Види карієсу

Кариес.jpg

У стоматологічній практиці існує кілька класифікацій діагнозу. Щодо ступеня поширення каріозного процесу, виділяють ранню та пізню стадії захворювання.

На ранній стадії, процес ураження дентину протікає безболісно. На запитання «Як виглядає ранній карієс?» можна дати таку відповідь – ділянка, схильна до хвороби, трохи втрачає блиск і набуває більш світлого кольору, при загостренні може виникнути підвищена чутливість до термічних і хімічних подразників. Всі симптоми можна усунути, якщо почати його лікування вчасно і, головне, правильно.

Пізня стадія є ускладненим варіантом карієсу, в цьому випадку ураження тканини зуба стають явними – пігментованими. Виділяють кілька видів пізньої стадії:

  • поверхневий карієс;
  • середній;
  • глибокий.

Поверхневий карієс

Кариес2.jpg

На місці ураженої області видно каріозний дефект (невелика порожнина чорного кольору). Лікування проводиться методом відсікання пошкодженої емалі, і накладенням спеціально підібраною за кольором зубів пацієнта пломби.

Середній карієс

Ця стадія характеризується переміщенням каріозного ураження в наступний шар твердих тканин зуба – в дентин. На цьому етапі необхідно оперативне лікування, оскільки щільність дентину дещо менша, ніж у емалі і пошкодження буде збільшуватись дуже швидко.

Глибокий карієс

При відсутності необхідного лікування хвороба переходить із середньої стадії до глибокої. Виникають короткочасні болі від механічних, хімічних і температурних подразників. При стоматологічному огляді, виявляється глибока пігментована порожнина. Процес може швидко прогресувати, тому, якщо не почати лікування, можуть виникнути ускладнення – пульпіт, періодонтит і навіть втрата зуба.

Існує також класифікація щодо локалізації: пришийковий, пляшковий, прикореневий і фіссірний карієс кореня зуба.

Пришийковий карієс

Особливістю цього виду хвороби є розташування її біля ясен, в області шийки зуба. Шар емалі на шийці дуже тонкий, а очищувати цю ділянку за допомогою зубної щітки не завжди вдається, тому він легко піддається демінералізації.

Пляшковий карієс

Даний вид діагнозу характерний для дітей, так як вражає молочні зуби. Він прогресує дуже швидко. Буквально за 2-3 місяці каріозний процес поширюється на пульпу, що може негативно вплинути на розвиток щелеп у дітей. Тому лікування пляшкового карієсу проводити потрібно обов'язково.

Прикореневий карієс

Це найпоширеніший вид. Його локалізацією є, як зрозуміло із назви, область біля кореня. Прикореневій карієс має гостру, хворобливу протяжність, що може ускладнити лікування. Вимагає відсікання ураженої емалі і накладення пломби.

Фісурний карієс

Каріозний процес при цьому виді карієсу локалізується в фісурах (заглиблення на жувальних поверхнях зубів). Він може мати дві стадії розвитку – ранню та пізню, і має характерний каріозний процес, що складається їх трьох етапів розвитку: поверхневого, середнього і глибокого.

Також розрізняють гострий і хронічний карієс.

Гострий карієс

При такому виді демінералізації зубних тканин, каріозний процес, на рентгенівському фото, має вигляд широкої і глибокої порожнини із вузьким входом. Гострий процес характеризується короткочасними болями від хімічних та термальних подразників. Причому, неприємні відчуття можуть зберігатися впродовж 15-20 секунд після його усунення.

Хронічний карієс

Ознаками цього виду є короткочасні болі в широкій пигментированій порожнині, яка з’являється при наявності подразника.

Окремо хотілося б сказати про карієс між передніми зубами.. Це досить поширена область ураження, однаково притаманна для дорослих і дітей.

Карієс на передніх зубах

кариес2.jpg

Причини розвитку каріозного ураження в області між передніми зубцями ті ж, що й на інших зубах. Це і генетична схильність, неправильне харчування, особливості будови щелеп, недостатня гігієна ротової порожнини, шкідливі звички (куріння) тощо.

Цей різновид діагнозу є, до того ж, психологічною проблемою, так як страждаючі від нього люди, дуже комплексують з приводу дефекту, якого неможливо не помітити.

Будь-який карієс, а особливо між передніми зубами, потребує своєчасного і термінового лікування, так як він може призвести до серйозних ускладнень і навіть втрати зуба.

Сьогодні лікування зубів, в більшості випадків, проходить під місцевою анестезією, тобто абсолютно безболісно, тому не треба боятися борної машинки, а швидше звертатися до стоматолога. Варто пам'ятати, що чим раніше ви почнете лікування, тим менше воно займе часу та буде більш ефективним і безболісним.

  1. Розпізнання хвороби на ранній стадії – головне завдання діагностики карієсу. Сучасні методи діагностики повністю безболісні, оскільки виключають дослідження тканин за допомогою гострого стоматологічного зонда.
  2. Початкову стадію розвитку карієсу можна зупинити зміцненням емалі. У складних випадках доводиться видаляти нерв і пломбувати зуб.
  3. Проста і недорога процедура нанесення на емаль дитячих зубів спеціального розчину, який захищає від розвитку карієсу. Проводити сріблення можна дітям до трьох років.

Лікування карієсу в Києві.

Рекомендовані
Показаний все місто. Показати ваш район?

Люмі-Дент (Позняки) бізнес

295
49 відгуків

Deutsch Dent економ

130
74 відгуку

Люмі-Дент (Оболонь) бізнес

100
87 відгуків

СА-НАТА на Позняках

72
69 відгуків

Усі 32 бізнес

51
49 відгуків

Goodental

51
49 відгуків

Вам сподобалася стаття ?
Рейтинг статті
4.7
Оцінити
(393)

Чому болить зуб під коронкою Если болит зуб под коронкой, это указывает на наличие воспаления околозубных тканей. Боль под коронкой может сопровождаться отеком десны или образованием гнойного свища.
Пришийковий карієс Пришеечный кариес разрушает эмаль у основания зубной коронки. Первые симптомы кариеса шейки зуба – чувствительность на температурное и механическое воздействие.
Що таке карієс кореня зуба? Кариес корня часто диагностируется у пациентов после 60-ти лет. Прикорневой кариес сможет обнаружить только стоматолог, проведя снятие зубного камня и рентгеновскую диагностику.
Пляшковий карієс Детский бутылочный кариес развивается у малышей до 3-х лет. Болезнь разрушает эмаль верхних резцов и может повредить зачатки постоянных зубов. Читайте, как предупредить появление бутылочного кариеса.
Глибокий карієс Глубокий кариес разрушает эмаль и дентин зуба, образовывая «дупло». Основные симптомы глубокого кариеса – резкая боль при употреблении холодной или горячей пищи, потемнение зубной эмали.
Як побачити карієс передніх зубів? Кариес передних зубов разрушает дентин и ухудшает эстетику улыбки. Средний, глубокий или прикорневой кариес переднего зуба сопровождается острой болью и чувствительностью эмали.
Використовуйте ваш обліковий запис на Facebook.com для входу на сайт.
Використовуйте ваш обліковий запис VKontakte.ru для входу на сайт.
Використовуйте ваш обліковий запис Google для входу на сайт.
Використовуйте ваш обліковий запис Мой Мир@Mail.ru для входу на сайт.
Яндекс.Метрика