Почувши одного разу, як дитина скрипить зубами уві сні, будь-який батько буде перейматися запитаннями: що це і чому виникає? А наскільки сильно шкодить емалі? І як можна позбутися від звички?
Наші бабусі впевнено порадять лікуватися від глистів. Але сучасна медицина довела, що бруксизм і глистяні інвазії ніяк не пов'язані між собою. Так в чому ж справжні причини скреготу у дітей?
У малюка 8-10 місяців нічний скрегіт зазвичай пов'язаний з прорізуванням зубів. Десни запалюються, і йому хочеться їх «почухати». Це, звичайно, не патологія, переживати не варто. Щоб знизити дискомфорт, можна наносити на ясна спеціальні гелі або дати на ніч знеболююче в формі свічок або сиропу.
Інша причина - раніше відлучення від материнських грудей. За статистикою, найчастіше від бруксизма страждають хлопчики, перекладені на штучне вигодовування. Малюк перебуває у стресовому стані, який виражається в нав'язливих рухах щелепами в нічний час. Проходить зазвичай самостійно, однак при відсутності поліпшення варто відвідати дитячого невролога.
Скрегіт зубами після 2-3 років сигналізує про порушення в роботі нервової системи. Причиною може бути як негативна подія - віддали в садок або виселили з батьківського ліжка, так і цілком радісне, але викликало емоційне збудження: насичений подіями день, свято або переїзд.
Неповноцінний нічний відпочинок в цілому негативно позначається на роботі дитячого організму і, в тому числі стає пусковим механізмом для спазму жувальних м'язів. Якщо малюк довго і важко засинає, розмовляє або хропе уві сні, часто прокидається або скрикує, порадьтеся з дитячим неврологом або педіатром.
Нерівний прикус, неправильно розвивається суглоб, запалення в щелепи - в результаті дитині некомфортно, і він скрипить зубами, намагаючись зручніше розташувати їх у роті.
Існує зв'язок між перенапруженням м'язів, в тому числі жувальних, і дефіцитом вітамінів групи В, а також кальцію і магнію. Перегляньте раціон харчування і порадьтеся з педіатром.
Нежить, фарингіт або збільшені аденоїди часом змушують дихати ротом, що може спровокувати скрип зубами.
Скрегіт в старшому віці - вже звичка. Відучити від неї можна, тільки закликавши весь свій батьківський такт і терпіння. Для початку поговоріть про згубний вплив на емаль, покличте малюка стежити за собою. Можливо, пройде чимало часу, перш ніж ви досягнете мети, але наполягати і тиснути не варто, оскільки цим можна домогтися зворотного ефекту.
На думку відомого педіатра, доктора Комаровського, скрип зубами - це часта вікова особливість, яка може бути пов'язана з недоліком кальцію або активним ростом. Але абсолютно точно, що нічого страшного в цьому немає. Це не небезпечно і це тимчасово, і найчастіше не вимагає спеціального лікування. Тому лікар радить батькам не нервувати. А ще проконсультуватися зі стоматологом, щоб переконатися, що ця шкідлива звичка не призводить до помітного стирання емалі.
Щоб виключити стрес, стежте за психологічним мікрокліматом в сім'ї, не допускайте нервового перенапруження. Разом дотримуйтеся режиму дня: відхід до сну в один і той же час, спокійне проведення часу до нього - запорука міцного нічного сну без скрипу зубами.
Обязательно включите в рацион продукты, богатые кальцием и магнием, а также твердые овощи и фрукты: при их разжевывании развивается челюсть, массируются десны, что является хорошей профилактической мерой против зубного скрежет. Приучай к самоконтролю: начиная с 4-5 лет, малыш уже может Следите за тем, чтоб губы его были сомкнуты, а зубы разжатия.