Якщо зуб неможливо вилікувати, лікар приймає рішення про його видалення (екстракцію). Найчастіше до операції вдаються при гнійному запаленні, абсцесі, лимфаденіті та синуситі, гострих гнійних запаленнях.
Показанням до екстракції виступає перелом зубного кореня, ретиновані або атипово розташовані зуби мудрості. Іноді доводиться виривати зуби, що заважають протезуванню.
Операція може бути простою або складною. Ціна на просте видалення варіюється в середньому від 100 до 500 грн., на складне - від 200 до 1500 грн.
Процедура екстракції проходить з місцевою анестезією, в основному застосовуються такі препарати, як ульрікан, убістезин, ультракаїн. У деяких клініках місце ін'єкції змащується гелем-анестетиком.
Якщо у лікаря є можливість захопити коронку щипцями, робиться просте видалення. Для кожного виду зубів (ікла, різці, бічні) існують щипці особливої форми. Хірург відокремлює на півсантиметра ясна від шийки зуба, потім захоплює зуб щипцями, розхитує його і витягує з альвеоли.
Після видалення проводиться кюретаж (вискоблювання) лунки, в неї закладають ліки (неоміцин, альвожель), що знижують біль і прискорюють загоєння рани. Для зупинки кровотечі, до лунки прикладають ватно-марлевий тампон.
Ретинованим називають зуб, який не зміг прорізатися і залишився під яснами або під кісткою. Іноді він частково виступає назовні, в інших випадках його можна побачити лише за допомогою рентгена. Найчастіше повністю не прорізається зуб мудрості, однак це може бути і ікло, і інші зуби.
Ретиновані зуби заважають нормальному жувального процесу, запалюються і починають руйнуватися, викликаючи біль.
Щоб вирішити, чи проводити екстракцію, проводять діагностику: роблять рентгенограму або комп'ютерну томографію. У деяких випадках лікар радить вирвати здоровий зуб поруч з ретинованим, щоб звільнити місце для його зростання.
Видалення ретинованого зуба - складне хірургічне втручання, яке проводиться під місцевою анестезією.
Спеціальним скальпелем розрізаються ясна в області кореня, кістку розсвердлюють хірургічним бором. Зуб витягується з кістки, цілком або частинами. Потім лікар згладжує гострі краї кістки та обробляє рану лікарським розчином. В кінці операції розріз зшивають.
Щоб уникнути екстракції, в стоматології застосовується більш щадна операція - видалення нерва (пульпи). Показаннями служать такі захворювання, як пульпіт, періодонтит, каріозні порожнини великого розміру, механічне пошкодження коронки, безперервні болі.
Процедура видалення пульпи триває близько години. За допомогою рентгенівського апарату і апекслокатора визначається точна довжина зубного кореня. Місце операції знеболюють, пульпа витягується спеціальним інструментом - пульпекстактором, порожні канали пломбуються. У деяких випадках ставиться тимчасова пломба, яку через деякий час замінюють на постійну.
Щоб загоєння після операції проходило успішно, потрібно дотримуватися цих правил:
При недотриманні технології екстракції або невиконанні пацієнтом рекомендацій стоматолога процедура може призвести до неприємних наслідків.
Часті ускладнення:
При появі будь-яких ускладнень рекомендується негайно звернутися до стоматолога. Список лікарів вашого міста і району ви знайдете на нашому ресурсі.