Коли у дорослого заболить зуб, хочеться лізти на стіну. А що вже говорити, коли болить зуб у дитини. На стіну лізтимуть усі: мама і тато, бабусі й дідусі і навіть кіт, якщо він є. Але болю можна уникнути. Зазвичай захворювання дитячих зубів протікають майже безсимптомно до тих пір, поки не почнеться серйозне руйнування. Тобто, якщо у вашого малюка почав нити зуб, значить ви сильно запустили здоров'я ротової порожнини вашої дитини.
Головний лиходій і винуватець карієсу молочних зубів – цукор! Цукерки, жуйки та інше солодке зло руйнує, підточує дитячі зуби, які в результаті «тануть» від невгамовного поїдання ласощів, як ті ж самі карамельки.
Річ у тім, що в ніжному віці емаль набагато слабкіша, ніж у дорослому. Мінералізація або «дозрівання» молочних зубів протікає вже після прорізування. У цей період зуби дуже вразливі. Крізь природні мікротріщини (фісури) бактерії легше проникають всередину і гублять дитячі зуби. А цукор у цій справі перший «помічник».
А як же бути?
Гігієна – це одне. Але інфекція, що викликає карієс у дитини, може дістатися йому від батьків. Їсте з однієї ложки? Часто цілуєте свого малюка? І при цьому нехтуєте зустрічами з дантистом? Інфекція попросту «кочує» від вас до дитини. Тут вже ніяка зубна паста не допоможе.
Разюча легковажність деяких батьків – вважати, що немає необхідності лікувати молочні зуби. Вони, мовляв, все одно випадуть. Для тих, хто вважає так само, пояснимо – уражений молочний зуб може не просто поширювати інфекцію на інші зуби, але і заражати корінні, ті самі, яких ще навіть не видно.
Часті випадки:
Приклад №1. Випав нелікований молочний зуб, а на його місці виліз вже уражений постійний. На це очі вже не закриєш, а попередити таке було в батьківських силах.
Приклад №2. Справа дійшла до видалення ураженого молочного зуба, не було можливості його зберегти. А випасти цьому зубу було ще рано і на місці нього тепер дірка. Що відбувається: деформація зубного ряду, яка в майбутньому відгукнеться порушенням прикусу.
Поки дорослі розмірковують, що з цією бідою робити, хвороба поширюється на сусідні зуби. Це відбувається дійсно дуже швидко.
Супроводжується карієс у дітей реакцією на холодне і гаряче, солодке і солоне, батьки можуть помітити навіть неприємний запах з рота у дитини. Тут швидше за все розвинувся поверхневий карієс – новий рівень хвороби.
Далі, якщо не лікувати, зубам загрожує середній карієс – хвороба поглибилася до дентину. Потім карієс зачепить пульпу і дійде до кореня зуба. Тут вже можна говорити про глибокий карієс.
Зрозуміло, чим супроводжується весь процес від початкового до глибокого карієсу? Сильний зубний біль у дитини, який заважає не лише жувати, а й просто говорити. Малюк не може заспокоїться, вередує, плаче. Ви все ще роздумуєте, чи лікувати карієс дитині?
Сподіватися на те, що ваш син чи донька прийде і скаже: «Мама, а у мене з'явилася якась дивна чутливість на зубі» – не варто. Тільки дуже уважна до себе дитина помітить це. Зазвичай малюки не звертають уваги, поки не заболить.
Що ж робити батькам? Стежити. Бути на варті. Слідкувати, як ідуть справи з зубами у дитини, а краще взяти за правило відвідувати дитячу стоматологію ре-гу-ляр-но.
Своєчасне лікування молочних зубів – це не тільки менше нервів, а й менше витрат. Коли мова йде про дітей, варто уважно прислухатися, що говорять стоматологи.
З десяти дітей на прийомі у стоматолога – у сімох буде карієс. Така ось дитяча доля. Побачили бліді або темні плями на зубах – це він, той самий карієс, його перша, початкова стадія. Значить, терміново до стоматолога!