Зуби мудрості – це останні два зуба, за рахунком восьмі в ряду, на верхній і нижній щелепі, які прорізуються у віці від 17 до 30 років. Свою назву вони отримали саме через пізню появу. Зуби мудрості відразу ростуть постійними, не маючи аналога в молочних зубах. Коли вони ріжуться, то завдають безліч болючих відчуттів і дискомфорту.
Своєю будовою вони ніяк не відрізняються від всіх інших зубів, але можуть мати звивистий глибокий корінь, який дуже проблематично дістати, у разі якщо знадобиться їх лікування або видалення.
Зуби мудрості можуть прорізатися по черзі і відразу, лізти повільно і по одному. Може рости тільки один зуб мудрості протягом тривалого часу. Так як вони крайні і для них, в принципі місця залишається не дуже багато, вони можуть взагалі не прорізатися назовні, але бути сформовані в яснах. Також, цей вид зубів може викликати періодичне запалення ясен, при тому, що абсолютно не рухаючись назовні.
Симптоми
- Больові відчуття в задній частині верхньої або нижньої щелепи.
- Головний біль.
- М'язові болі обличчя в області з'єднання верхньої і нижньої скул.
- Болі щелеп, які віддають у вухо, скроню, шию і горло.
Можливі наслідки і причини
Враховуючи те, що зуб мудрості ріжеться, коли кістка щелепи повністю сформована, то запалення і больові відчуття неминучі. При цьому може бути складно навіть відкрити рот, не те щоб щось жувати або пити.
Якщо болі продовжуються досить тривалий час, то цей весь процес може перерости в кісту.
Якщо вісімка росте неправильно або виразно виходить однією стороною, спираючись на сусідній зуб, то це може спровокувати появу карієсу. У такому випадку дуже важко очистити місце торкання від залишків їжі самостійно. При цьому торкатися щіткою до зростаючого зубу мудрості важко, оскільки це викликає біль.
Можливі випадки, коли задні зуби, через брак місця, починають прорізатися у бік щоки, при цьому травмуючи її слизову оболонку, що призводить до появи виразок. У таких випадках показано видалення.
Якщо зуб розташувався усередині кістки або під яснами, то він або взагалі не турбує, або викликає серйозні проблеми. Він може тиснути на сусідні корені, які згодом почнуть розсмоктуватися, що призведе до втрати сусіднього зуба.
Може з'явитися гнійне запалення ясен під час того, як зуб буде виходити на поверхню. У такому разі його негайно варто видалити. Після видалення підуть усі хворобливі відчуття.
Що робити, якщо болить зуб мудрості
Якщо зуб розташований правильно, то січуть частину ясен зверху, що дає йому можливість швидше прорізатися. Для зняття набряклості ясна, можна ополіскувати рот антисептичними препаратами, які знімають набряклість і запалення.
Лікування
Найчастіше у вигляді лікування використовують видалення восьмого зуба. Він не несе в собі життєвої необхідності проте проблем з ним виникає достатньо.
Проблем з видаленням теж може бути достатньо, так як він далеко і глибоко розташований. Але після видалення, біль і всі супутні симптоми проходять.
При вагітності можлива стимуляція росту зубів мудрості. Лікарі радять використовувати сольові примочки для витягування інфекції з ясен. Якщо справи зовсім зле, то без видалення не обійтися.
Залежно від складності розташування зуба мудрості, ціна на його видалення може змінюватися. У середньому, вартість цієї процедури 700 грн.