Ортопантомограма

Ортопантомограма

Перед плануванням складних стоматологічних маніпуляцій іноді недостатньо простого рентгенівського знімка. Тоді призначається ортопантомограма (ОПТГ). Це панорамний знімок всієї ротової порожнини, який дає максимум інформації про зуби, м'які тканини та щелепну кістку.

Навіщо потрібна ортопантомограма?

ОПТГ вважається еталоном в діагностичній стоматології. По суті, це базове дослідження, що дозволяє отримати всі дані для терапевтичних, хірургічних, ортопедичних та інших видів процедур.

Оглядовий знімок буває плівковий або цифровий. Найчастіше використовується саме другий варіант. Деякі стоматології також обладнані 3d-ортопантомографом для об'ємних знімків. Таке зображення дозволяє розглянути потрібний зуб з будь-якого боку.

Можливості ортопантомограми:

 • показує стан всіх зубів на верхній і нижній щелепах, гайморових пазух, скронево-нижньощелепного суглоба;
 • ОПТГ снимокдозволяє побачити зачатки постійних зубів у дітей та можливі аномалії їх розвитку;
 • дає інформацію про наявність каріозних осередків, новоутворень (гранульом, кіст), ретинованих «вісімок»;
 • допомагає виявити захворювання кісткової тканини і пародонта на ранній стадії;
 • дозволяє з високою точністю планувати ортодонтичну корекцію, дентальну імплантацію і протезування;
 • використовується для контролю якості будь-яких маніпуляцій, в тому числі пломбування кореневих каналів.

Як роблять ОПТГ?

Вся процедура триває не більше 30-ти секунд і проводиться в окремому рентген-кабінеті. Потрібно підійти до апарата і притулити підборіддя до спеціальної позначки. Коли лікар запустить прилад, рентгенівська трубка почне обертатися навколо голови пацієнта, роблячи безліч знімків у різних проекціях.

Навпроти трубки розташований детектор, який зчитує всю інформацію і переносить в комп'ютер. Потім комп'ютерна програма обробляє отримані дані і виводить готове зображення на монітор. Лікар робить розшифровку, і вже через 10 хвилин можна буде скопіювати або роздрукувати знімок.

Під час процедури шия повинна бути випрямленою, а щелепи зімкнуті. Для захисту від опромінення слід надіти спеціальний фартух, інших додаткових заходів не потрібно. Зняття панорамного знімка не принесе вам ніякого дискомфорту або болісних відчуттів.

Переваги панорамного знімка щелепи

Ортопантомограмма2.jpg

Оглядовий знімок щелепи часто називають електронною візитною карткою пацієнта, оскільки вона дає стоматологу всю важливу інформацію.

Ортопантомограма має безліч переваг порівнянно з традиційною рентгенівською діагностикою:

 • чітке зображення без спотворень;
 • інформацію можна зберігати в базі комп'ютера;
 • максимальна діагностична точність;
 • променеве навантаження знижено приблизно в 4 рази;
 • цифрове зображення можна збільшити на комп'ютері і детально розглянути потрібну ділянку;
 • всю інформацію можна записати на «флешку», щоб при необхідності показати іншому стоматолога.

Серед мінусів - більш висока вартість. Ціна ортопантомограми - близько 300 грн. Дитячий панорамний знімок (до 14-ти років) коштуватиме дешевше – близько 150-200 грн. Але далеко не кожна стоматологія обладнана ортопантомографом. Чим новіший апарат, тим дорожче буде послуга.

Наскільки безпечна ортопантомограма?

Для ОПТГ зубних рядів використовуються рентгенівські промені, проте променева доза однієї процедури становить всього 10-40 мкЗв. Допустима норма - 1000 мкЗв на рік, тому ви можете робити до ста знімків на рік і це не принесе значної шкоди здоров'ю.

За одну процедуру ортопантомограми організм отримує таку ж ступінь опромінення, як від природних джерел радіації, які оточують нас щодня.

Де роблять панорамний знімок зубів? Будь-яка стоматологічна клініка, яка пропонує складні хірургічні маніпуляції, як правило, обладнана цифровим ортопантомографом. Список таких установ ви можете подивитися на нашому сайті.

 1. Поверхневий або глибокий карієс зубів може привести до важкої форми запалення зуба або навіть до його повної втрати. На фото можна побачити, як виглядає карієс.
 2. Якщо болить зуб під коронкою, це вказує на наявність запалення навколозубних тканин. Біль під коронкою може супроводжуватися набряком ясен або утворенням гнійного свища.

Ортопантомограма (панорамний знімок) в Києві.

Рекомендовані
Показаний все місто. Показати ваш район?

Люмі-Дент (Позняки) економ

441
43 відгуку

Люмі-Дент (Оболонь) економ

236
41 відгук

Deutsch Dent економ

130
74 відгуку

Люмі-Дент (Соломенка) економ

89
65 відгуків

СА-НАТА на Позняках

74
69 відгуків

Усі 32 бізнес

60
58 відгуків

Вам сподобалася стаття ?
Рейтинг статті
4.6
Оцінити
(802)

Панорамне фото зубів Для складних операцій в порожнині рота або встановлення тих же брекетів лікарю - стоматологу необхідне розуміння загальної картини захворювання і порушень в роті. Забезпечити це може лише панорамне фото зубів, про який далі і піде мова.
Діагностування карієсу Часто визначити карієс з першого разу не вдається, тому при наявності симптомів рекомендується комп'ютерна діагностика.
Використовуйте ваш обліковий запис на Facebook.com для входу на сайт.
Використовуйте ваш обліковий запис VKontakte.ru для входу на сайт.
Використовуйте ваш обліковий запис Google для входу на сайт.
Використовуйте ваш обліковий запис Мой Мир@Mail.ru для входу на сайт.