Як часто ви відкладаєте візит до стоматолога в надії перетерпіти зубний біль? Мало хто підозрює, що в винагороду за таку «хоробрість» людина запросто може отримати флюс. Так в народі називають періостит – гнійне запалення окістя.
Це одне з найбільш неприємних стоматологічних захворювань. Дійсно, кому ж сподобається болюча гуля на яснах?
Симптоми флюсу
«Fluss» в перекладі з німецької означає «потік, течія». Це чудово характеризує патогенез запалення – скупчення інфекційної рідини в тканинах пародонту, виділення гною.
Флюс також супроводжується болючим зубним болем, який посилюється при легкому постукуванні коронки (наприклад, вилкою). Швидко розвивається запалення ясен, набряк слизової, з'являється гнилісний запах з рота.
Інфекційний процес починається біля верхівки зубного кореня, там поступово накопичується гній, який «пробиває» собі дорогу назовні. У кістковій тканині щелепи утворюється невеликий канал, однак рідина не проходить далі і зупиняється під окістям. В результаті такого процесу в навколозубних тканинах формується болюче ущільнення.
При тривалому перебігу захворювання виникає:
- сильний пульсуючий біль, який може віддавати у вухо, горло чи скроню;
- підвищена температура тіла (37-38 градусів);
- припухлість на щоці;
- запалення локальних (підщелепних) лімфовузлів;
- розкриття гнійника і виділення гною назовні.
Яким буває флюс на щоці
- Гострий серозний флюс – запальний процес, що проходить всього за 1-2 дні. Однак інфекція може призвести до фіброзних наростів або ж відкладення солей кальцію в кістковій тканині.
- Гострий гнійний періостит – як правило, вражає моляри, а також ретиновані «вісімки». Зубний біль посилюється в міру накопичення гною, під впливом холоду дискомфортні відчуття знижуються.
- Дифузний гострий періостит – крім місцевих симптомів супроводжується загальною слабкістю, втратою апетиту. Дифузний флюс на нижній щелепі протікає складніше, ніж на верхній. При ураженні молярів набряк локалізується ближче до вилиць, якщо постраждали різці – розпухає губа або частину носа.
- Хронічний флюс – це рідкісна форма захворювання, яка частіше локалізується в нижньому окісті. Припухлість обличчя не спостерігається, однак ущільнюється сама кістка. Хронічний флюс може протікати 4-8 місяців з періодичними загостреннями.
- Флюс на молочному зубі – супроводжується такими ж симптомами, як при гострій формі у дорослих пацієнтів. Флюс на яснах у дітей може призвести до пошкодження зачатків постійних зубів.
Причина зубного флюсу
Гній – це завжди ознака того, що наш організм бореться з інфекцією. Але в чому причина зараження окістя? Як правило, це запущений карієс, пульпіт, кіста або запалення ясенної кишені.
>Сам процес протікає досить повільно. Патогенна мікрофлора вражає емаль, розм'якшуються тверді тканини зуба. Потім інфекція потрапляє в пульпу, виникає сильний біль. З часом живі тканини зуба починають відмирати, а болісні відчуття стихають. Однак шкідлива мікрофлора й надалі поширюється на сусідні ділянки, проникаючи в навколозубні тканини й окістя.
Бомба уповільненої дії під назвою «періостит» може вибухнути від будь-якого несприятливого фактора: пониження імунітету, стрес, переохолодження, застуда.
Флюс після лікування зуба – теж можливе явище. Наприклад, якщо вчасно не прибрати тимчасову пломбу разом з миш'яком, ліки починають руйнувати пульпу, що сприяє періоститу. Ризик зараження також високий при складних ендодонтичних маніпуляціях і після видалення зуба. Але тут все залежить від майстерності стоматолога та дотримання норм антисептичної обробки.
Ще одна часта причина флюсу – механічні травми щелепи або перелом коронки. Навіть невеликі тріщини в кістці або дентині є ідеальною умовою для проникнення бактерій у більш глибокі тканини зубощелепної системи.
Чим небезпечний флюс зуба?
Флюс – пряма загроза не тільки для ротової порожнини, але й всього організму. Якщо вчасно не зупинити запалення, стан хворого погіршується, виникає абсцес (нагноєння, яке виходить за межі окістя). З часом абсцес переходить у більш серйозне ускладнення – флегмону, коли гній проникає в різні відділи обличчя і шиї. Таке захворювання несе небезпеку для життя, адже може спровокувати сепсис.
Головне правило при флюсі: ніякого самолікування! Терапія має проводитися тільки в умовах клініки. Гарячі компреси, прийом антибіотиків без призначення лікаря та інші помилки пацієнтів тільки погіршують ситуацію.
Лікування флюсу проводить стоматологічний хірург. Знайти такого фахівця в своєму районі можна завдяки нашому сайту. Виберіть лікаря зі списку або скористайтеся зручною системою пошуку.