Зубний камінь – це наліт, який утворюється на зубах і з часом твердне. Найчастіше він темного кольору, тому що складається із залишків їжі, бактерій і відмерлих клітин ротової порожнини.
Якщо уважно придивитися, то можна побачити сформований точковий зубний камінь. Найчастіше, він осідає на тому місці, де верхня частина зуба стикається з яснами. Темний наліт має властивість «опускання» ясен і проникнення в корінь зуба, після чого з’являється запалення. Також, наліт може утворюватися, як на внутрішній поверхні зуба, так і на зовнішній.
Причини появи зубних відкладень
Головною причиною, через яку наліт переростає в зубний камінь, є недостатнє дотримання гігієна порожнини рота, тобто, залишки їжі не видаляються.
Також причинами можуть бути:
- вживання виключно м’якої їжі;
- жувальний процес, який відбувається тільки однією стороною щелепи – правою чи лівою;
- використання неякісних зубних паст;
- зубні щітки, які експлуатуються більше півроку;
- порушений обмін речовин.
Класифікація
Виділяють:
- Над’ясенний зубний камінь – візуально дуже помітний, має жовтий колір, легко видаляється за допомогою спеціальної техніки.
- Під’ясенний камінь – тверді і темні плями, які прилягають до зубного кореня. Виявляється тільки за допомогою стоматологічного зонда.
Наслідки
З часом наліт на зубах все більше розходиться до ясен, тим самим провокуючи запалення – природну реакцію організму, що сигналізує про появу шкідливих бактерій в певній галузі. Зубний камінь тягне за собою усталений поганий запах з рота. Крім цього, у людини можуть виникати головні болі. Якщо вчасно не видалити зубний камінь, він може перерости в пародонтит і гінгівіт, наслідком яких може стати загальне зараження ротової порожнини і організму.
Методи видалення зубного каменю
Сучасна стоматологія дозволяє прибрати зубний наліт і камінь кількома способами:
- ультразвук. За допомогою спеціального приладу створюються певні вібрації і коливання, якими можна очистити зуб, не торкаючись його і не травмуючи;
- лазер. По своїй дії нічим не різниться з ультразвуком. За допомогою лазерного променя прибирають непотрібні скупчення мікроорганізмів;
- повітряно-абразивна обробка та хімічна обробка. Найчастіше застосовується, як допоміжні процедури до лазерного або ультразвукового очищення від нальоту на зубах. У разі повітряно-абразивної обробки під тиском подається потік повітря з абразивними речовинами. А при хімічній обробці подаються під тиском певні речовини, які допомагають розчинити бактерії.