Якщо не вилікувати вчасно поверхневий карієс, він прогресує і призводить до обширного ураження зуба. Виникає глибокий карієс - патогенний процес, який зачіпає не тільки емаль, але й більшу частину дентину.
Причини розвитку глибокого карієсу
Причина хвороби - мікроби, що живуть в порожнині рота. Вони містяться в зубному нальоті, який поступово накопичується і твердне на поверхні емалі. Бактерії виділяють токсини, які й руйнують тверді тканини зубів.
Усередині коронки поступово утворюється «дупло», демінералізується (стоншується) прошарок дентину між порожниною зуба і пульпарной камерою. На пізній стадії шкідливі мікроорганізми легко проникають в пульпу, викликаючи запалення (пульпіт).
Каріозний осередок може також формуватися повторно під протезом або пломбою. Причини цього - механічні пошкодження коронки або неякісне лікування. Наприклад, стоматолог міг не повністю вичистити запалені тканини або порушити правила асептики.
Глибокий карієс у дітей руйнує коронку молочного зуба приблизно на 60%. Хвороба розвивається більш стрімко, ніж у дорослих. Це пояснюється особливостями анатомічної будови дитячих зубів: тонка, слабка емаль, велика пульпарная камера.
Симптоми глибокого карієсу
Основні ознаки хвороби:
- видимі дефекти на зубі (потемнілі ділянки, шорсткість);
- чутливість під час прийняття їжі, гострий біль при попаданні залишків їжі у відкриту порожнину;
- неприємний гнильний запах з рота (галітоз).
Інтенсивність інших симптомів залежить від гостроти перебігу патологічного процесу.
Гострий глибокий карієс
Характеризується утворенням глибокої каріозної порожнини. Пухкий дентин світлого кольору залишається на її стінках. «Дупло» може мати вузький просвіт і ховатися за краями емалі, що нависають. При вживанні кислого, солодкого, гарячих або холодних напоїв виникають різкі болі, які тривають приблизно 10-15 секунд. Біль також виникає під час гігієнічних процедур.
Хронічний глибокий карієс
Проходить повільно, розвивається протягом 3-5 місяців. Супроводжується слабкою реакцією на термічний або механічний вплив. Дно широкої каріозної порожнини покрито щільним пігментованим дентином, що розпався. P>
Діагностика глибокого карієсу
Визначити захворювання не складе труднощів. Як правило, достатньо зовнішнього огляду та опису скарг пацієнта. Однак щоб зрозуміти, як глибоко зайшов каріозний процес, застосовується диференційна інструментальна діагностика (пальпація, зондування).
При гострій формі виникає різкий біль при зондуванні дна порожнини. При хронічній - доступ до зубного нерву блокований шаром некротизованих тканин, тому огляд інструментом проходить безболісно.
Якщо болить вже запломбований зуб, призначається рентгенівський знімок. На ньому область запалення (темного кольору) буде відгороджена від пульпи тонкої світлої лінією.
Глибокий карієс може спровокувати не тільки пульпіт, а й інші ускладнення - запалення навколозубних тканин, формування норицевого проходу на яснах та ін. Тому не чекайте, поки стан погіршиться, вчасно звертайтеся до дантиста. Для пошуку стоматолога в своєму районі скористайтеся інформацією нашого сайту.