Пародонтит – запалення тканин, які оточують зуб (пародонт). Помилковою думкою є, що це тільки ясна, насправді до пародонту відносяться прилеглі до зуба ясна, кісткова тканина і м'язи, які утримують його в щелепі.
Це досить небезпечна хвороба, так як навіть сучасна стоматологія може повністю вилікувати його тільки на ранніх стадіях. Тому важливо вчасно почати лікування, щоб не допустити ускладнень у вигляді втрати зуба.
Причини
Причин виникнення пародонтиту декілька. Найбільш поширені такі:
- Недостатня гігієна ротової порожнини. Продукти життєдіяльності мікроорганізмів, які потрапляють в порожнину рота з їжею, перетворяться в зубний наліт, який вражає слизову оболонку ясен, а далі пошкоджує більш глибші тканини, в тому числі і пародонт.
- Деякі хвороби внутрішніх органів, такі як гіпертонія, вегетосудинна дистонія тощо.
- Аномальний розвиток щелеп негативно впливає на тканину пародонту, а також дає ускладнення для нормальної гігієни порожнини рота.
- Порушений обмін речовин і робота ендокринних органів, які не тільки впливають на тканини, що оточують зуби, але і на організм повністю.
- Неякісне стоматологічне лікування, а саме невдале пломбування, протезування, установка коронок , брекетів тощо.
- Механічні, температурні, хімічні травми зубів і порожнини рота.
Симптоми
Характерними симптомами раннього пародонтиту є відчуття набряклостей ясен, кровоточивість, неприємний запах з рота, поява ясенних кишень. На наступній стадії спостерігається деяка рухливість зубів, між ними утворюються проміжки, можливі проблеми при прийомі їжі, стають видимими коронки зубів і з’являються виділення з пародонтальних каналів.
Ознаками останньої, найважчої стадія пародонтиту є больові відчуття і рухливість зубів, глибина пародонтальних кишень збільшується, а виділення з них стають ряснішими, зуби починають зміщуватися, а при загостренні проблеми можуть навіть випадати.
Класифікація
Стоматологи класифікують пародонтит за двома критеріями: за ступенем поширеності (локалізований, генералізований) і характером перебігу (хронічний, гострий).
Локалізованний пародонтит
Даний вид вказує на те, що травмованість тканин поширюється на певну ділянку, найчастіше лунку одного зуба. Зазвичай, захворюванню сприяє апроксимальний карієс (демінералізація в прилеглій до ясен частини зуба), який може почати свій розвиток у зв’язку з перерахованими вище причинами виникнення пародонтиту.
Генералізованний пародонтит
На відміну від локалізованого, цей вид запалення характеризується ураженням більшості зубів. Генералізований пародонтит є запущеною формою запалення, важко піддається лікуванню.
Хронічний пародонтит
Він буває двох видів – легкого ступеня і складного. У першому випадку симптомами захворювання буде кровоточивість ясен, зміна їх кольору і форми, неприємний запах з рота і незначна рухливість зубів.
При складному ступені захворювання спостерігається порушення жувальної функції зубів, виникають болі в яснах, при прийомі їжі та чищення зубів вони сильно кровоточать. На стоматологічному огляді діагностується запалення ясенного краю та наявність глибоких кишень. На рентгенівському фото спостерігається резорбція кісткової тканини міжзубних перемичок.
При хронічному перебігу хвороби можливі загострення, вони супроводжуються сильним болем в області ясен і зубів, а також погіршенням загального стану організму – вираженим підвищенням температури тіла, млявістю, головним болем.
Гострий пародонтит
Цей вид недуги виникає під дією механічного пошкодження, тобто після травми твердих тканин або ясен, наприклад, зубною ниткою, жорсткою їжею, неякісно поставленої пломбою, коронкою тощо. При гострому перебігу захворювання спостерігається сильний біль у місці пошкодження, кровоточивість ясен і неприємні відчуття при жуванні або під дією хімічних або температурних подразників.
Гнійний пародонтит
Деякі фахівці виділяють ще й гнійний різновид пародонтиту. Він можливий при складній стадії хронічного, коли спостерігається сильне запалення ясенного краю та наявність глибокої кишені або при сильному механічному пошкодженні, наприклад, неправильно встановленою пломбою або коронкою.
Після утворення глибокого пародонтального кишені, в ньому будуть застрягати шматочки їжі, які, взаємодіючи з мікробами, перетворяться на гній. Постійна наявність в порожнині рота гнійних процесів може викликати інтоксикацію всього організму, тому гнійний пародонтит супроводжується не тільки неприємними больовими відчуттями і кровотечею ясен, а й загальному нездужанням і підвищенням температури.
Пародонтит – дуже поширене стоматологічне захворювання не тільки серед дорослих, але і серед дітей. Фахівці навіть мають окрему назву цього захворювання – юнацький пародонтит.
Юнацький пародонтит
Препубертатний або юнацький пародонтит розвивається у дітей при сильному порушенні роботи імунної або гормональної системи, недостатній гігієні порожнини рота і наявності там специфічних мікроорганізмів, а також під час прорізування перших зубів.
У дитини, хворої на пародонтит, спостерігається білий наліт на зубах, неприємний гнійний запах з рота, відкладення зубного каменю, кровоточивість і хворобливі відчуття в яснах під час прийому їжі або чищення зубів. Також можна помітити рухливість зубів.
Якщо не почати лікування, незабаром може відбутися руйнування альвеолярної кістки і випадання постійних і молочних зубів. При втраті тимчасових зубів, руйнівна дія пародонтиту поширюється і на зачатки постійних.
Пародонтит при вагітності
Це захворювання часто виникає при вагітності і є вкрай небезпечним для здоров'я жінки і плоду. Справа в тому, що дана недуга може передатися дитині, що знаходиться в утробі матері. Інфікування викликає у плода різного роду порушення імунної та травної системи. Крім того, пародонтит при вагітності може стати причиною викидня і передчасних пологів. Тому важливо пройти обстеження у стоматолога, як тільки стане відомо про настання вагітності.