Карієс шийки зуба - одне з найнебезпечніших стоматологічних захворювань, яке руйнує зуб біля самої основи. Зазвичай зустрічається у пацієнтів після 30-ти років. Призводить до швидкого стоншення емалі та запалення зубного нерва.
Причини пришийкового карієсу
Основна причина розвитку каріозного осередка в прикореневій зоні – неякісна гігієна ротової порожнини. Шийка зуба покрита яснами, це важкодоступне місце для чистки. Як результат - в даній зоні накопичуються залишки їжі, які переходять в бактеріальний наліт.
Бактерії в процесі життєдіяльності виділяють органічні кислоти, що вимивають кальцій з зубів. Крім того, емаль на шийці зуба більш тонка внаслідок анатомічних особливостей, тому схильна до швидкоплинного руйнування.
Стадії розвитку пришийкового карієсу
У процесі розвитку хвороба проходить кілька етапів - від пігментованої плями до глибокої каріозної порожнини:
I ступінь (демінералізація емалі) - потемніння емалі біля ясен або ж утворення крейловидної плями, будь-які скарги відсутні;
II ступінь (поверхневе пошкодження) - руйнування верхнього шару емалі, що стає причиною реакції на температурні подразники;
III ступінь (середня стадія) - каріозний осередок збільшується, з'являється гострий біль під час чищення зубів та прийому їжі;
IV ступінь (глибоке ушкодження) - утворення «дупла», інфікування зубного нерва.
Симптоми карієсу шийки зуба
Пришийковий карієс в основному уражає передні зуби. Небезпека захворювання в тому, що його важко розпізнати без допомоги стоматолога. Найчастіше каріозний осередок прихований під шаром зубного каменю і виявляється тільки під час ультразвукової або абразивної чистки.
Прикореневу форму каріозного ураження легко сплутати з клиноподібним дефектом, в обох випадках пошкоджується емаль біля самого краю ясен. Але при карієсі поверхня коронки стає шорсткою, пухкою, більш темною. А клиноподібний дефект відрізняється V-подібним поглибленням на емалі, яка залишається гладкою і щільною.
Перші тривожні сигнали, які свідчать про руйнування емалі в пришийковій зоні – різка больова реакція на кисле та солодке, «ломота» в зубах при впливі потоку холодного чи гарячого повітря.
Профілактика прикореневого карієсу
Пришийкове ураження в запущеній формі може спровокувати флюс, запалення пародонту і навіть перелом коронки.
Прості правила профілактики допоможуть запобігти такому сумному результату:
- ретельно очищуйте зуби, не економте на зубних пастах і щітках, використовуйте флосс, щоб очистити міжзубні проміжки;
- раз на півроку проходите професійну чистку зубів у дантиста;
- для зміцнення емалі корисна процедура ремінералізації (фторування);
- вживайте продукти, багаті кальцієм, а також сирі овочі та фрукти (яблука, моркву, капусту).
Вилікувати пришийковий карієс можна в будь-якій стоматології. Але важливо вибрати дійсно кваліфікованого лікаря, якому можна довіритися на всі 100%. У цьому допоможе система пошуку нашого сайту.