У більшості випадків біль в зубах провокує захворювання зубощелепної системи: запалення ясен, інфекції зубного кореня, тріщини в зубах, дисфункції щелепних суглобів.
У ряді випадків болі в області зубів та щелеп не мають відношення до проблем ротової порожнини і служать симптомами серцевих захворювань, запалення придаткових пазух носа або вушної інфекції.
Залежно від проблеми, біль буває гострим або тупим, ниючим або пульсуючим, постійним або з'являтися час від часу. Іноді зубний біль віддає в скроню або вухо, збільшується під впливом температурних або механічних подразників.
Больові сигнали посилає нерв в зубі або яснах. Появу больових відчуттів не можна ігнорувати, оскільки патологічний процес буде розвиватися далі.
Основні причини, з яких виникає зубний біль:
Після того як пацієнту вирвали зуб, місце, що «звільнилося», болить. Це нормальна реакція організму на хірургічне втручання. Такий біль найчастіше стихає під дією анальгетиків і проходить через 2-3 дні.
У деяких випадках (частіше у літніх людей) розвивається синдром «сухої лунки»: у виїмці, де був зуб, немає згустку крові, в яснах відчувається тупий, ниючий біль. Якщо в лунку потрапляє інфекція, то розвивається так званий луночковий неврит - в місці видалення з'являється гній і пульсуючий біль.
Здавалося б, пломбування має запобігти зубному болю, але іноді відбувається навпаки.
Найбільш поширена ситуація, запломбований зуб болить при натисканні. Це відбувається, якщо пломба знаходиться поруч із зубним нервом і тисне напульпу. Якщо ж лікар пломбував канали зуба при пульпіті, біль викликають пошкоджені нервові закінчення. З часом, як правило, через пару місяців, такий біль проходить.
Іноді тупий зубний біль, що триває один-два тижні після пломбування - індивідуальна реакція пацієнта на антисептики або свердління бором. При гострому, довго не зникаючому зубному болі, що виник після встановлення пломби або коронки, рекомендується звернутися до лікаря.
Біль у молочних зубах у дітей виникає з тих же причин, що й у дорослих: через карієс та його ускладнення - пульпіт. Деякі батьки, вважаючи, що молочні зуби все одно скоро випадуть, не стежать за тим, щоб дитина їх чистила. Насправді, емаль і дентин у дітей менш стійкі, ніж у дорослих, їх легко зруйнувати. В результаті в зубках виявляються дупла та тріщини, туди проникає інфекція і викликає запалення.
Основні причини зубного болю у дітей:
Якщо у дитини болить зуб під час їжі, особливо після прийому кислого або солодкого, значить, у нього карієс. Якщо ж біль в зубах різка, малюк скаржиться на ньго по ночах, скоріш за все, це пульпіт. В обох випадках потрібно відвести дитину до лікаря.
Прорізування зубів також викликає у дітей неприємні відчуття: свербіж та біль в яснах, підвищення температури. Якщо температура вище 38, а ясна опухли і запалилися, то слід звернутися до лікаря.
У випадку, коли зуб болить через попадання шматочків їжі в міжзубний простір, достатньо ретельно прополоскати рот.
При виникненні гострого зубного болю постарайтеся якомога раніше звернутися до лікаря, інакше наслідки можуть бути плачевними. Список лікарів-стоматологів у вашому місті представлений на нашому порталі.