Запалення зубної пульпи, або пульпіт, може уражати як постійні, так і молочні зуби у дітей. Найчастіше хвороба виникає внаслідок невилікуваного карієсу. Дуже важливо виявити пульпіт на ранній стадії, інакше в запущеній формі доведеться видаляти хворий зуб.
Причини дитячого пульпіту
Основна причина захворювання - шкідливі бактерії (стрептококи, стафілококи), які потрапляють в пульпарну камеру з каріозного осередка. Багато батьків помилково вважають, що молочні зуби лікувати необов'язково, адже вони все одно випадуть. Як наслідок такого недбалого ставлення - запалення прогресує, переходить на пульпу та навколозубні тканини.
Існують і інші причини, що викликають інфікування пульпи:
- механічні травми коронки (відколи, тріщини) - особливо характерні для гіперактивних, непосидючих малюків;
- гострі інфекційні захворювання організму;
- перегрів пульпи під час препарування емалі;
- токсичний вплив пломбувального матеріалу.
Діагностика пульпіту молочних зубів
Пульпіт молочних зубів розвивається досить стрімко, а все через анатомічні особливості тимчасових коронок - велику пульпарну камеру, тонкий дентин, широкі кореневі канали.
Але небезпека в тому, що пульпіт тимчасових зубів у 60% випадків проходить безсимптомно. А вже на пізній гнійній стадії виникають симптоми загальної інтоксикації організму - підвищення температури тіла, збільшення лімфатичних вузлів, слабкість.
У старших дітей і підлітків пульпіт супроводжується такою ж реакцією, як у дорослих - тривалі ниючі болі, набряк та почервоніння ясен.
Запалення пульпи молочних різців частіше виникає в 2-річному віці, а от молярів - у період від 3-х до 7-ми років. Нижні зуби хворіють частіше верхніх.
Класифікація пульпітів у дітей
Гострий пульпіт
Така форма виникає до початку резорбції (розсмоктування) молочних коренів. Супроводжується ниючим зубним болем, який посилюється вночі. Під впливом холодного біль проходить, а під впливом гарячого - навпаки, посилюється.
Гіпертрофічний
У дітей дошкільного віку зустрічається рідко. Дитина скаржиться тільки на слабкий біль під час їжі. Запалена тканина пульпи розростається і навіть може виходити за межі коронки.
Гангренозний
Виникає як наслідок тривалої хронічної форми. Емаль хворого зуба темніє, болів практично немає. Через некротізацію пульпи часто виникає неприємний гнильний запах з рота.
Хронічний
Найчастіший тип пульпіту у дітей. Зазвичай не має яскраво виражених симптомів, але при зниженому імунітеті загострюється. Тоді виникає набряк м'яких тканин ротової порожнини, біль при натисканні на коронку.
Профілактика дитячого пульпіту
Діагностувати і лікувати дитячий пульпіт складно, адже дитина важко переносить огляди. Тому краще вчасно зайнятися профілактикою, щоб у майбутньому не мучити малюка.
Батьки повинні розуміти, що тимчасові зуби також потребують якісного лікування. Регулярно оглядайте ротову порожнину дитини, при перших ознаках карієсу необхідно звернутися до стоматолога.
Також рекомендується робити профілактичні огляди у дитячого дантиста раз на півроку. Лікар проведе обережне видалення бактеріального нальоту, порадить методи зміцнення емалі - фторування, сріблення, озонотерапія та ін.
Пульпіт може закінчитися тим, що інфекція перейде на періодонт і пошкодить зачатки постійних зубів. Нові коронки виростуть неповноцінними, деформованими або зовсім не виростуть.
На нашому сайті представлений список дитячих стоматологів, ви можете вибрати самого досвідченого фахівця в своєму районі.